Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 766 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kapitał minimalny w spółce z o.o., a możliwość oszustwa.

wtorek, 01 grudnia 2009 11:38
Skocz do komentarzy

Mało kto o tym wie, że obniżono kapitał minimalny dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Nastąpiło to w 2008 roku. Teraz aby otworzyć spółkę z o.o. wystarczy 5 tysięcy złotych kapitału, a dla spółki akcyjnej 50 tysięcy (czyli prawie tyle ile kiedyś dla spółki z o.o.) Podniósł się apel ludzi niezadowolonych, że otworzono furtkę dla oszustów, którzy będą zakładać spółkę z o.o. naciągną ludzi na pieniądze i uciekną na wyspę w ciepłym klimacie a pieniądze przeleją na konto zaskórniak na Arubie czy Kajmanach. Jednak czy aby na pewno ? Spółka z o.o. ma to do siebie, że odpowiada się do wysokości kapitału. Kapitał można podwyższać i obniżać na zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeżeli ja byłbym oszustem, który ma wspaniały pomysł aby naciągnąć ludzi nie stanowiłoby to dla mnie przeszkody kapitał taki 50 tysięcy czy 500 tysięcy. Wszystko zależy od skali oszustwa, bo czy powierzylibyście swoje pieniądze np 30 000 zł banku, który jest spółką akcyjną z kapitałem 50 tysięcy złotych. Nasuwa mi się tu ostatnio przypadek „oszustki z Limanowej", który naciągnęła ludzi na ponad 3 miliony złotych. Widziałem w telewizji wypowiedź człowieka, który się zapożyczył i oddał wszystkie oszczędności i pieniądze znajomych oddał 750 tysięcy złotych. Zadziwia mnie naiwność ludzka. Jak donoszą media 27 letnia kobieta prowadziła kancelarię finansowo - ubezpieczeniową, która oferowała ludziom fundusze inwestycyjne wykorzystując do tego nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego Scandia. Na początku wszystko działało ludzie pieniądze wpłacali otrzymywali nieco wyższy procent niż w banku i pieniądze wypłacali. Jednak zachęceni dobrym procentem wpłacali ponownie i to większe kwoty, od 10 tysięcy do miliona złotych. Gdybym to ja chciał wpłacić pieniądze w jakikolwiek fundusz inwestycyjny to sprawdziłbym poziom ryzyka, poszukałbym innych aby mieć porównanie. Zastanawia mnie to czemu ludzie uwierzyli, czy to ja tylko jestem taki, że jak słyszę że oprocentowanie wyższe niż w banku a kredytu niższe i każdy ma zdolność to doszukuje się oszustwa. Na logikę firma musi na tym zarobić. Nie trzeba być biegłym finansistą aby wiedzieć, że sytuacja na giełdach jest niestabilna, wiele funduszy o ugruntowanej pozycji na świecie boryka się z kłopotami, więc skąd u licha miałoby być 8 10 % miesięcznie - cud w Limanowej.W latach dziewięćdziesiątych w okresie „wielkiej przemiany" wśród niektórych przedsiębiorców były znane pewne metody bankructwa o takich nazwach jak fly by night, na zająca itd. Niestety nie znam dokładnie tych metod, ponieważ nie były one potocznie znane, jednak mogę powiedzieć tyle, że chodziło o to jak w legalny sposób zbankrutować lub tez ogłosić upadłość i wyjechać z walizką pieniędzy. Znane były przypadki kiedy firma rozwijała się miała duży kapitał i w ciągu jednej nocy został on obniżony do minimalnej kwoty a potem właściciele się ulatniali i następował proces upadłościowy.

W Polsce założenie działalności gospodarczej jest trudne w porównaniu z innymi krajami. Wiąże się to z bieganiem po urzędach a w przypadku spółki z o.o. wysokimi opłatami. Średni koszt spółki z o.o. to wydatek rzędu kolejnych 5 tysięcy złotych. Dla porównania dodam, że w Wielkiej Brytanii koszt taki zamyka się w granicach 150 - 250 funtów. Kapitał minimalny może wynosić 1 funt, chociaż tradycją jest zaczynanie od 100 funtów. Skraje gdzie nie ma w ogóle określonego kapitału i spółka taka nie musi mieć kapitału. Każdą spółkę prawa handlowego można sprawdzić jest KRS, którym wszystkie dane są jawne, nazwiska założycieli i kapitał. Poważna firma nigdy nie będzie działać na minimalnym kapitale bo traci na tym wiarygodność. Obniżenie minimalnego kapitału miało na celu wprowadzić większą swobodę gospodarczą i stworzyć wrażenie, że Polska jest krajem przyjaznym przedsiębiorcom. Dziwne, że ktoś od razu myśli, że to furtka dla oszustów, skoro są kraje gdzie kapitał minimalny wynosi w przeliczeniu na złotówki około 5 zł, i są takie gdzie kapitał nie jest w ogóle wymagany. Dodam tylko, że założenie spółki jest tam prostsze , szybsze w czasie, łatwiejsze w urzędach i kilkakrotnie tańsze. Jeszcze trzeba przyznać, że tam prowadzenie firmy jest mniej kosztowne ze względu na podatki, ubezpieczenia społeczne itd. Przecież na logikę wszyscy powinni pojechać tam bo taniej i więcej wyciągną z oszustwa. Wydawać się może, że Polska może być tak interesująca ze względu na naiwność bo można obiecać niestworzone rzeczy, mamić ludzi wysokimi procentami szybką gotówką itd., a oni w to uwierzą.

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  47 147  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Jak dotąd nie znalazłem żadnego poradnika na temat prowadzenia własnej firmy w sposób kompleksowy. Niestety przedruki amerykańskich publikacji nie zawsze znajdują zastosowania w naszych specyficznych ...

więcej...

Jak dotąd nie znalazłem żadnego poradnika na temat prowadzenia własnej firmy w sposób kompleksowy. Niestety przedruki amerykańskich publikacji nie zawsze znajdują zastosowania w naszych specyficznych warunkach.

schowaj...

O mnie

Jak dotąd nie udało mi się przejść na swoje. Próbowałem dwa razy. Pierwszą firmę otworzyłem w wieku 18 lat. Upadła w pierwszym roku działalności. Drugą otworzyłem kiedy miałem 27 lat z pakietem doświadczeń, kontaktami itd. - zamknąłem ją po dwóch latach. Po wyciągnięciu wniosków z popełnionych błędów przygotowuję się do otwarcia kolejnej, mam nadzieję że już tej ostatniej.Statystyki

Odwiedziny: 47147

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Finanse

Pytamy.pl